FREE WORLDWIDE SHIPPING ENDS TODAY

On tullut kuluneeksi vuosikymmen siitä kun ensimmäiset kaksijalkaiset suppailivat uskomattoman kauniin ja runsaskoskisen taipaleen Pöytyän Lankkisista Turkuun. On siis juhlavuosi ja kaikkea! Kulttimainetta nauttiva tapahtumamme Aurajoki SUP kokoaa jälleen yhteen sup-kansan ainutlaatuiselle retkelle kansallismaisemaamme Aurajokilaaksoon keskiviikkona 30.7.2025. Tapahtuman mahdollistavat Myssy, Wega ja tietysti Saimaa SUP.

Matkaa Auran keskustasta Laululavalta Turkuun tulee noin 34km ja siksak huomioiden toki reilut 40km. Reitti on satumaisen kaunis ja raskain osuus on perinteisesti laudan kantaminen lukuisten koskien ohi. Varma vastatuuli iskee kuitenkin viimeistään Kaarinassa ja kyykyttää kovemmankin melojan. Selviytyminen ei (ehkä) kuitenkaan vaadi yli-inhimillisiä kykyjä, mikäli tuuliennuste ei tarjoile 2016 tai 2022 tyylistä settiä. Tämä riski on kuitenkin syytä tiedostaa.

Ylempinä Jokioppaina palvelevat tuttuun tapaan ainakin Anna, Jonne ja Jussi. Huhu kertoo, että jaossa on juhlavuoden kunniaksi jokitohtorin arvonimiä.  Joella vallitsee aivan erityinen henki ja Turkuun saavuttaessa olo on kuin tuoreella maailmanmestarilla: Mieletön succee, yleisö hurraa ja silti on ihan loppu!

Aurajoki SUP lippu sisältää:

Aurajoki SUP KE 30.7.2025, juhlavuoden jokielämys Aura-Turku 55€.

    Osallistumismaksu kattaa ruokailut, opastuksen, saunan sekä huoltoauton ja vakuutuksen.

    Tapahtumassa on mukana Vesiurheilu.fi. Emme vuokraa lautoja tapahtuman kautta, mutta koodilla saimaasupmeetsaurajoki25 saat -10% alennuksen myös jo alennetuista tuotteista. 

    Osta lippusi täältä!

    Voit ilmoittaa tilauksen lisätiedoissa erityisruokavaliosi ja jos ostat useamman lipun, niin myös toisen osallistujan sähköpostiosoitteen. Teemme vielä kyselyn kyytitarpeesta ja ruokavaliosta erikseen lähempänä tapahtumaa. Jos kysyttävää, ota yhteyttä myssyfarmi@myssyfarmi.fi

    AIKATAULU, joka ei koskaan pidä paikkaansa:
    8:00 Lähtö Auran keskusta, Sisupuisto, Turuntie 2
    10:00 Auran KKO
    10.40 Laukkaniitty, lounas
    Laudoille peräkärrykuljetus, kävely 1,5km.
    13.00 Nautela - tauko, kahvila (omakustanne)
    14:00 jatko kosken alapuolelta
    15:45 Lieto KKO - tauko vesillä
    17:15 Vanhalinna - tauko ja herkkuja kahvilassa
    20.00 Halinen - tauko
    21.15 Turku, Marina. Mahdollisuus saunaan ja safkaan (omakustanne)

    Jokainen on vastuussa kunnostaan ja välineistään, ja vuosien kokemuksella emme suosittele matkaan lähtöä marketista löytyneellä banaaniveneellä tai muilla uimaleluilla. Kovakuntoinen pärjää kyllä heppoisemmallakin tekeleellä, mutta matkalauta on matkalauta kun melottavaa on kymmeniä kilometrejä.

    Järjestämme kuljetuksen tavaroille (esim. pumppu, lautapussi, vaihtovaatteet) lähtöpaikalta Aurasta Turkuun illaksi sekä sääennusteen niin vaatiessa huoltoauton reitin varrelle.

    Mikäli tarvetta ilmenee, lauantaiaamulla Turusta organisoidaan kimppataksi Auraan ja vastaavasti illalla Turusta lähtöpaikalle. Kustannukset jaetaan kyytiläisten kesken, n. 15e/suunta.

    Varusteet, joita suosittelemme:

    • Ilmatäytteinen sup-lauta, joka soveltuu matkamelontaan. Myös kova lauta toimii, jos jaksat kantaa sen.
    • Pelastusliivit, koska turvallisuus, kivet pinnan alla ja Jakke Jokilautan imu.
    • Melontahanskat tai puutarhakintaat. Et kenties tarvitse niitä meloessa, mutta lautaa kantaessa ne suojaavat käsiä.
    • Säänmukaiset urheiluvaatteet toimivat parhaiten
    • Neopreenitossut tai vastaavat.
    • Päähine ja aurinkolasit hihnoilla
    • Vyölaukku on erittäin kätevä meloessa, kun kuitenkin pitää ottaa selfietä
    • Vaihtovaatteet ja kenties uikkarit vesitiiviiseen reppuun tai pussiin. Reppu on suositeltava tapa pakata varusteet, sillä repun saa selkään lautaa kantaessa.
    • Vesipullo ja evästä, josta saa taikavoimia

    ASENNE RATKAISEE.

     



    Also in News

    Viralliset Neulonnan SM-kilpailut la 20.09.2025 Pöytyällä
    Viralliset Neulonnan SM-kilpailut la 20.09.2025 Pöytyällä

    Read More
    Myssy KnitKit-pakettien Loppuunmyynti alkaa tänään.
    The clearance of KnitKits starts today.

    We have made a decision to focus on our core business - handmade accessories and garments knitted with love by the Myssy Grannies. Kill your darlings, they say. Now it is time to say goodbye to the Myssy Knitkits and start the clearance -30%
    Read More
    Osta vain suomalaista muotia 2025 - haaste
    Buy Only Finnish Fashion Challenge 2025

    The brands of Finn Fashion Friday are launching the “Buy Only Finnish Fashion 2025” challenge.
    Read More

    Stay warm. Subscribe our Newsletter!