Jos jokin tekee tuotteistamme erityisiä, se on alkuperäisrotumme suomenlampaan villa. Kyseessä on maailmanluokan raaka-aine, joka odottaa löytämistään. Suomenlammas ja merinolammas ovat maailman ainoat lammasrodut, joiden villakuidussa suomut ovat kääntyneet sisäänpäin tehden siitä erityisen pehmeää. Villa ostetaan suomalaisilta lammastiloilta ja se pestään sekä kehrätään Suomessa. Tuotantoprosessi säilyttää villan luonnollisen rasvan, lanoliinin, mikä tekee langasta luonnostaan vettä- sekä likaahylkivän.
Laadustaan huolimatta suomalaisesta villasta hävitetään vuosittain yli 60% jätteenä, koska sillä ei ole markkina-arvoa, joka kattaisi villan lajittelun ja kuljetuksen kustannukset. Me otamme tämän laadukkaan raaka-aineen käyttöön ja maksamme lammastiloille reilun hinnan työstään. Toimintamme asettaa samalla uuden standardin luomulaatuisen raakavillan markkinahinnalle ja kannustaa tiloja siirtymään luomuun.
Villa pestään ja kehrätään niissä muutamassa kehräämössä, joita Suomessa on jäljellä. Tärkein yhteistyökumppanimme on Pirtin Kehräämö. Haluamme, että kehräämöteollisuus säilyy Suomessa ja lähtee uudelleen kukoistamaan. Se on edellytys tämän hienon kotimaisen raaka-aineen laajemmalle hyödyntämiselle. Me olemme villatalouden “game changer”.
Kaikki langat värjätään käsin Myssyfarmin tuotantotiloissa. Hidas ja työläs värjäysprosessi tekee langoista erityisen kuohkeita ja pehmeitä, sekä väreistä eloisia ja loisteliaita. Villa on huokoinen kuitu, josta teollisesti värjättynä tulee tukkoinen. Käsinvärjätessä lanka puolestaan herää eloon uudella tavalla.
Käytämme matalahappovärejä, jotka kiinnitetään sitruunahapolla lankaan. Käsinvärjäys näkyy langoissa eloisuutena - väri ei koskaan ole täysin tasainen. Se on osa Myssytuotteiden loistokkuutta ja erityisyyttä.
Villan täydellinen jäljitettävyys on meille tärkeää, näin pystymme takaamaan villan luonnonmukaisuuden.
Villoja Myssyfarmille ovat toimittaneet seuraavat luomutilat: pitkäaikainen yhteistyökumppanimme Rintalan luomutila Pöytyän Yläneeltä, Bovikin tila Tammisaaresta, Jokelan, Jylhän ja Keron lammastilat Lohtajalta, Mikkolan lammastila Halajalta, Noittaan tila Niiralasta, Paavilan tila Hatsolasta, Polson tila Sykäräisistä, Ranta-Niemelän tila Lohtajalta, taitelija Osmo Rauhalan tila Nokialta, Sipilän tila Liedosta, Tiensuun tila Tarvasjoelta sekä Tolvilan Kartano Akaasta.
Olemme tehneet pitkäjänteistä yhteistyötä lukuisten lammastilojen kanssa ja rakennamme nyt omaa sopimustuottajajärjestelmää. Virallinen Myssyvillatuottaja-järjestelmä on Myssyfarmin ja lampureiden välinen verkosto, jossa Myssyfarmi sitoutuu ostamaan lampurilta raakavillat ja hoitamaan niiden logistiikan.
Villa pestään vaatimuksestamme vain kevyesti, jotta sen luontainen rasva, eli lanoliini, säilyisi. Lanoliini pitää villan pehmeänä, erittäin ihoystävällisenä ja luonnostaan vettä- sekä likaahylkivänä. Raakavillassa lanoliinia on painosta noin 20% ja käyttämässämme langassa sitä on yhä jäljellä noin 5%. Normaalisti villateollisuus erottelee lanoliinin villasta kemiallisesti ja myy sen kosmetiikkateollisuudelle.
Myös Myssy-ystävät voivat päästä neulomaan tätä maailmanluokan lankaa. Myssy on matkalla globaaliksi neulontaliikkeeksi ja KnitKit- neulontapaketit valloittavat jo maailmaa. Neulontapaketeilla haluamme tehdä neulontakokemuksesta sujuvan ja elämyksellisen miettimällä kaikkia yksityiskohtia.
Suomenlammas on alkuperältään suomalainen maatiaisrotu. Se on luonteeltaan eloisa ja valpas ja sen laumavaisto on erityisen vahva. Rotuna se on lähempänä villilammasta kuin useimmat jalostetut rodut. Suomenlammas on myös hedelmällisyysominaisuuksiltaan omaa luokkaansa.
Suomenlampaalla on useita tuotanto-ominaisuuksia, joita muilla lammasroduilla ei ole tai ne eivät yhdisty samassa lammasrodussa. Se on pitkäaikaisen paikallisen kehityksen tulos, mikä tekee siitä omaan ympäristöönsä parhaiten sopivan rodun.
Suomenlampaanvillan laatuominaisuuksia ovat erinomainen kiilto, kaunis kihara, karvan silkkimäisyys ja lukuisat luonnolliset värivaihtoehdot. Sen lisäksi villa on pehmeää, kevyttä, tiivistä ja kestävää. Itse asiassa villa on kiillossaan ja pehmeydessään liki merinovillan veroista, ja sen luontainen värispektri on upea: Mustien, valkoisten ja ruskeiden lampaiden villan sävyt ovat kauniita ja niitä sekoittamalla syntyy lisää näyttäviä, luonnollisia värejä.
Lisätietoa suomenlampaan villasta: